FORGOT YOUR DETAILS?

:בזכות בקרת איכות בחו”ל

מנהל מפעל גילה רגע לפני שהזמין ציוד ב-100,000 שקלים – המפעל של הספק הוא מגרש גרוטאות

מנהל הרכש שלכם מצא ספק בחו”ל במחיר הנכון, שמוכן להתחייב גם ללוחות הזמנים ולאיכות של המוצרים הדרושים לכם? מעולה, אלא שחשוב מאוד לבדוק האם אכן הספק מציג באופן אמיתי את יכולות הייצור, האיכות והאספקה שלו – ואת זה ניתן להשיג רק באמצעות מבדק ספק בחו”ל, שיערך על ידי נציגי החברה שלך או גורם צד שלישי חיצוני מטעמך. שמואל מאיס, מנכ”ל מאי קום בקרת ספקים בע”מ: “המקרה המתואר כאן קורה יותר מידי פעמים. כבר חסכנו מליוני שקלים וזמן ניהולי יקר עבור לקוחותינו על ידי בקרת איכות בארץ המקור”. מנהל המפעל: “בזכות בקרת האיכות המקדימה שעשינו, ביטלנו את ההזמנה ומצאנו ספק חלופי אמין וטוב שסיפק את הסחורה בסטנדרט ובאיכות שרצינו”. וגם: חמישה טיפים להתקשרות טובה עם ספקים בחו”ל

מנהל מפעל מסויים (השם שמור במערכת לשמירת סודיות הלקוח) רצה להזמין ציוד ייצור מחו”ל בשווי 30,000$, הדרוש לייצור ולאספקת מוצריו. מנהל הרכש של המפעל כבר מצא ספק במחיר אטרקטיבי, ואיש הקשר בחברה המספקת את הסחורה גם הבטיח לעמוד בכמות, באיכות ובלוחות הזמנים שנדרשו על ידי החברה המזמינה.

ההזמנה כמעט כבר יצא לדרך, מקדמות ראשונות שולמו, אבל החברה רצתה לעשות עוד בדיקה אחת לפני אישור סופי של ההזמנה – בקרת איכות במפעל המייצר עצמו, הנמצא בסין. החברה פנתה ל”מאי קום בקרת ספקים“, שתערוך את האודיט במפעל המייצר בטרם מתן האישור הסופי של ההזמנה.

מבקר האיכות של “מאי קום” הגיעו למפעל המייצר, וכמעט מיד חשכו עיניהם: המפעל אינו ממש מפעל, אלא דומה יותר ל…מגרש גרוטאות.

כך התגלה כי סדנאות הייצור מתקיימות בחצר הפתוחה של המפעל, אין תהליכי בקרת איכות בתהליך הייצור, אין תיעוד על תלונות של לקוחות עבר ואין תיעוד או הבחנה כתובה בין חומרי גלם המצויים במפעל.

עוד נכתב בדו”ח של מבקרי האיכות מטעם “מאי קום בקרת ספקים בע”מ” כי לא נמצאו רישיון ייצוא מטעם הממשלה הסינית ולא היה שום תיעוד על הכשרת עובדי הייצור במפעל או על כוונה להכשירם בעתיד לגבי סוג העבודה שנדרשה בעת אספקת ההזמנה.

המסקנה החד משמעית של האודיט שנערך היתה שלא לעבוד עם המפעל הזה. מנהלי החברה המזמינה כמובן אימצו את המלצת צוות האיכות של “מאי קום בקרת ספקים בע”מ”, ולמצוא ספק אמין וטוב יותר. הם המשיכו לחפש ספק, ביצעו גם אצל המתחרים בקרת הערכת ספק מקדימה באמצעות המומחים של “מאי קום”, ולבסוף מצאו חברה שתספק להם את הציוד הדרוש.

מנהל החברה המזמינה: “בהתחלה מצאנו דרך האינטרנט שלושה ספקים, אשר באופן מוזר השתמשו בדיוק באותן תמונות ואותו מפרט עבור הציוד שרצינו להזמין. יצרנו קשר עם בעל ההצעה הזולה ביותר, ואפילו שילמנו מקדמה. ביקשנו לבדוק אותם בדיקה אחרונה לפני סגירת ההזמנה, והכרנו את ‘מאי קום’ קודם לכן, אז שלחנו אותם לבדוק את המפעל. בעקבות האודיט שהם עשו, קיבלנו את המלצתם שלא לבצע את ההזמנה דרך אותה חברה, והמשכנו לבדוק את יתר הספקים שמצאנו. כך מצאנו חברה מתאימה שסיפקה את הסחורה בסטנדרט ובאיכות שרצינו. הודות לבדיקה של ‘מאי קום’, נמנענו מהפסד של למעלה מ-100,000 שקלים!”

אם הכתבה מופיעה באתר שלנו – לשתול כאן טופס רישום ראשון

שמואל מאיס, מנכ”ל “מאי קום בקרת ספקים בע”מ”: “המקרה של נומינור דומה למקרים שאנחנו רואים לא מעט. תחום הזמנות הסחורה מחו”ל, בעיקר מהמזרח הרחוק, כולל התקשרות עם חברות שבאות מתרבות אחרת ושפה אחרת, ולכן הרבה פעמים יש פער בסטנדרטים ובהבנת הסטנדרטים הדרושים לחברות ישראליות על ידי הצד השני. לכן חשוב מאוד לבצע בקרת איכות כבר בארץ המוצא של הסחורה, עוד לפני ביצוע הזמנה ובוודאי שלפני העמסת הסחורה על מכולות בדרכן לישראל. כבר חסכנו מליוני שקלים ללקוחותינו באמצעות ביצוע בקרת איכות בארץ המוצא של הסחורה”.

אם הכתבה מופיעה באתר שלנו – לשתול כאן טופס רישום שני

מאיס מציין מספר סימני אזהרה בעת בחירת ספקים בחו”ל:

  1. אתר האינטרנט של הספק מרהיב ומהוקצע מדי – האם יש חשד למצג שווא? האם ישנה חוסר הלימה בין המוצג באתר לבין המציאות? יכול להיות, ושווה להיות עירני בנושא זה.
  2. הסכמות מהירות ומלאות של היצרן לכל דרישותיך – אם היצרן מסכים מהר מדי לכל דרישותיך, ללא כל משא ומתן, ייתכן כי הוא מנסה לרצות אותך על מנת לחתום במהירות על העיסקה, ללא קשר ליכולותיו לממש אותה.
  3. לגבות כספים מראש – היצרן מבקש כספים מראש. זהו סימן מעיד לא טוב, אם היצרן מבקש כספים מראש.
  4. שם המוטב בבנק שונה משם החברה בפועל – בפרטי החשבון של הספק מופיע שם אחר משם החברה, במיוחד אם מדובר בחשבון פרטי של מישהו במקום שם החברה עצמה.
  5. אי הסכמה של היצרן לתת ממליצים – כמו באודיט שצוטט לעיל, סירוב של הספק לתת רשימת ממליצים של לקוחות עבר הינו סימן מחשיד מאוד.

מאיס גם ממליץ על חמישה טיפים להתקשרות נכונה וטובה עם ספקים בחו”ל:

  1. עוד לפני חיפוש ספקים, לבנות מפרט רכש מפורט הכולל לא רק את הדרישות הטכניות והמחיר מן המוצר הסופי, אלא גם את כל מרכיבי האיכות, לרבות שיקולים תפעוליים, לוגיסטיים ואישורים נדרשים (טפסים, ניירת, רגולציה).
  2. בשלב המו”מ עם ספקים חשוב לרדת לפרטים על דרכי הייצור, חומרי הגלם שברשותו ואישור כל סעיף במפרט הרכש שבניתם, אל מול המחיר שהוא מוכן להציע.
  3. לצד תהליך הרכש הרגיל, יש ליצור נוהלי פיקוח מתמידים על מנת להבטיח שהספק אכן עומד בדרישות עוד לפני ביצוע ההזמנה וכמובן גם בשלבי הייצור אצלו.
  4. חשוב מאוד לבצע בקרת איכות על המוצר המוגמר עוד בארץ המוצא ולפני הייבוא עצמו, במסגרת סקירת ספק קבועה.
  5. תקשורת, תקשורת, תקשורת! – היו בתקשורת קבועה עם הספק, דונו ב-KPI שהצבתם לו אל מול ביצועיו בפועל, על מנת ליצור שיפור מתמיד בביצועים אלו ולחיסכון בעלויות שאינו פוגע באיכות המוצר המוגמר.

אם הכתבה מופיעה באתר שלנו – לשתול כאן טופס רישום שלישי

EnglishIsrael